جمعی از اعضای انجمن نجوم دانشگاه پیا م نور مرکز اهواز وانجمن ستاره شناسی اهواز  در روز سه شنبه 9 تیرماه 94 ، به مناسبت جشنواره ساعت های آفتابی و همزمان با مقارنه ی بسیار نزدیک سیاره زهره و مشتری، در محل رصدخانه فرهنگسرای خانه جوان اهواز حاضر شدند تا مقارن با این رویداد نجومی، جشنواره ساعت های آفتابی را با 9 روز تاخیر( به دلیل امتحانات پایان ترم دانشجویان) برگزار نمایند.
 
 سومین جشنواره ی ساعت های آفتابی در شهر اهواز برگزار شد. این جشنواره هر ساله در روز 31 خرداد مصادف با انقلاب تابستانی برگزار می شود. در این جشنواره که بهانه است برای جمع شدن علاقه مندان به ساخت ابزارهای ستاره شناسی، ساعت های آفتابی ساخته شده به دست خودشان را به نمایش می گذارند ودقت آنها را اندازه می گیرند.
 
انجمن ستاره شناسی اهواز همچون دو سال گذشته در راستای این هدف، درچنین روزی میزبان علاقه مندان بود. اعضای انجمن از چند هفته پیش از روز جشنواره، به پیشواز ساخت ساعت های آفتابی رفتند و سرانجام در روز سی ویکم ساعت ها را برای نمایش به محل برگزاری جشنواره آوردند.
این جشنواره در ساعت 10:30 با سخنانی از مسئول انجمن خانم نسترن حاجی آقایی درباره ی تاریخچه ی ساعت های افتابی در دوران گذشته آغاز شد. پس از آن جناب آقای خسرو جعفری زاده (مشاور انجمن) در باره ی نجوم کروی و چگونگی محاسبه جهت قبله، عرض جغرافیایی و مختصاتهای آسمانی توضیحاتی را برای اعضای انجمن بیان نمودند.
پس از اتمام بخش اول، این بار ساعت های آفتابی ساخته شده یکی پس از دیگری به نمایش گذاشته شد و سازندگان هر کدام از ساعت ها در مورد نحوه ی ساخت و کار هر ساعت برای حاضران توضیحاتی دادند. ساعت ها در نوع قطبی و در اندازه ها و طرح های گوناگون ساخته شده بودند. سازنگان ساعتهای آفتابی : سپیده فتحی، مهدی جمشیدی و نسترن آهنین، زهرا خادمی، مهیار جودکی و سمیرا نوروزیان
 
به امید برگزاری برنامه های پربارتر و بهتر در سال جهانی ستاره شناسی 
 انجمن ستاره شناسی اهواز در روز ۳۱ خردادماه اقدام به برگزاری جشنواره ساعتهای آفتابی در شهر اهواز نموده است. این برنامه که با استقبال علاقه مندان ( ۲۱ نفر ) روبرو شد، از ساعت ۱۵:۱۰ دقیقه با سخنان خسرو جعفری زاده درباره تقویم های ایرانی و موارد استفاده از ساعتهای آفتابی در تعیین روزهای اول تابستان و زمستان آغاز شد. در بخش اول برنامه درباره رصدخانه چغازنبیل که در ۱۱۰ کیلومتر اهواز و ۴۰ کیلومتری شوش قرار دارد مقاله ای برای حاضران خوانده شد. در این مقاله، بررسیهایی درباره چگونگی رصد خورشید در رصدخانه زیگورات صورت گرفت.
 
 انقلاب تابستانی برای منجمان ایرانی یک روز به یاد ماندنی است. در این روز جشنواره ساعتهای آفتابی برگزار خواهد شد و منجمان ابزارهای ساخته دست خود را برای تماشای عموم گردهم می آورند. انجمن ستاره شناسی اهواز نیز در این روز اقدام به برگزاری این جشنواره نموده است.
 
 

اسلایدها

  • عضویت انجمن ستاره شناسی اهواز
    عضویت انجمن ستاره شناسی اهواز