Image بار دیگر روز جهانی ستاره‌شناسی از راه رسید ، روز به تصویرکشیدن زیباییهای آسمان برای علاقه‌مندان و دوستداران این علم و روز آشنایی انسان با اعماق آسمان و رمز و رازهای نهفته در آن. انجمن ستاره‌شناسی اهواز مفتخر است که همه ساله مجری برگزاری این روز به یادماندنی و باشکوه در راستای نیل به اهداف ترویجی خود در سطح شهر اهواز است و امسال نیز در تاریخ 10 اردیبهشت فرصتی برای دعوت مردم دانش دوست اهوازی که به دیدن زیباییهای آسمان شب بوجود آمد.
 
برنامه ریزی برای برگزاری این روز از اسفندماه 1388 در جلسه‌ی مشترک بین مهندس شمسایی شهردار محترم اهواز  و مدیر انجمن ستاره شناسی جناب آقای  خسرو جعفری¬زاده و سرکار خانم  نسترن حاجی آقایی معاون انجمن تعیین و از اولین روزهای کاری در فروردین ماه هماهنگی‌ها آغاز شد. در طی یک ماه سه جلسه با مدیر محترم زیباسازی شهرداری ومسئولین محترم سازمانهای مختلف برگزار و تصمیم نهایی جهت زمان برگزاری برنامه بر عهده مدیر انجمن ستاره شناسی اهواز گذاشته شد.
 
 ایشان در طی بررسی وضعیت آب و هوا، روز 3 اردیبهشت را به دلیل ابری بودن و خاک بودن آسمان خوزستان مناسب نداستند و قرار بر این شد هفته‌ی بعد برابر با 10 اردیبهشت ماه برنامه اجرا گردد و مکان آن نیزدرروز یکشنبه با هماهنگی خانم حاجی آقایی ونمایندگان محترم زیباسازی ، روبروی کتابخانه‌ی مرکزی اهواز واقع در پارک ساحلی دولت تعیین شد.
 
Image 
 
سه روز قبل از برپایی نمایشگاه و رصد عمومی اعضای اصلی و فعال انجمن ، خانمها : آتنا کشاورز، منصوره مدنی، سپیده فتحی و آقایان : وحید بلادی موسوی، خالد خسرجی، محمود میاحیون، سعید اباباف تما¬¬می موارد نهایی را با مسئولیت و هماهنگی سرکارخانم حاجی¬ آقایی آماده کردند، ازجمله : نصب بنرهای تبلیغاتی درسطح شهرتوسط نمایندگان محترم زیباسازی ،هماهنگی با فرماندهی نیروی انتظامی و کلانتری منطقه¬ی 14 توسط خانم حاجی¬آقایی و آقای میاحیون ، عکاسی ازروند اجرای کارتوسط آقای موسوی، ،تهیه اسلایدهای اعماق اسمان توسط آقای خسرجی ، تهیه ابزار مورد نیاز برای چیدمان غرفه¬ها توسط خانم کشاورز و تهیه و چاپ بروشور توسط خانمها حاجی¬آقایی و مدنی.
 
Image
 
Image
 
Image 
 
در روز پنجشنبه کار نصب غرفه¬ها در محل با همکاری نمایندگان زیباسازی،آقایان: طرفی و سواری انجام شد  و ازصبح روزجمعه (ساعت9) کادر اجرایی برای برپاسازی غرفه¬ها درپارک حاضرشدند.( آقایان:خسرجی، یاسین-زاده،عباباف،موسوی و خانم¬ها حاجی¬آقایی و مدنی )  . با نصب بنرها،ویدئو پروژکتور ،تلسکوپ¬ها  و .. غرفه¬ها آماده و مسئولین آنها نیز تدارکات لازم برای هرچه بهتر به اجرا درآوردن برنامه¬های خود را انجام دادند.
 در این نمایشگاه سه غرفه با مساحت کل 25 متر مربع به صورت مجزا برپا گردید، غرفه‌ی کتاب، غرفه‌ی اسلایدهای اعماق آسمان و غرفه‌ی کودکان.
نمایشگاه بر طبق برنامه از ساعت 17  با حضور تعدادی از علاقه‌مندان و بازدید از غرفه‌ها آغاز شد. غرفه¬ی کودکان همانند سالهای گذشته مخاطبان خاص و کوچک خود را داشت که نمادهای خود را از آسمان با مدادهای رنگی روی کاغذ هایشان می کشیدند( ستاره ، خورشید ، ماه ، سیارات ..) . با تاریک شدن آسمان پخش اسلایدهای اعماق آسمان از یک سو میزبان علاقه¬مندان و پرمخاطب بود واز سوی دیگر نشانه رفتن تلسکوپ¬ها به سمت سیارات که از ساعت 19:30 با رصد سیاره زهره و سپس سیاره مریخ و یک ساعت بعد سیاره زحل ادامه داشت. تعداد بسیار زیادی از این برنامه دیدن کردند. به آمار زیر توجه کنید :
1.تعداد 203 پرسش در مورد انجمن و ستاره شناسی به ثبت رسید.
2. 500 عدد برشور تبلیغاتی در صورت درخواست مردم به آنها داده شد.
3.در طی برگزاری برنامه رصد 460 نفر به رصد آسمان پرداختند.
4.درصد زیادی از دوستان علاقه¬ی زیادی به پرسش درمورد تولد و مرگ ستاره¬ها و خورشیدگرفتگی در بخش پخش اسلاید داشتند.
 
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
 
غرفه‌ها :
 
1.مسئولیت غرفه‌ی کودکان برعهده‌ی خانمها فتحی پور و کشاورز بود که در طی اجرای برنامه  107 نقاشی از کودکان علاقه‌مند به دست آمد.
2.مسئول غرفه‌ی کتاب و اطلاعات نجومی آقای موسوی و خانم هاشمی
3.مسئول پخش اسلاید و برنامه‌های نجومی خانم حاجی آقایی
4.مسئولان بخش رصدی آقایان یحیوی و خسرجی
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
 
 
 
 
در پایان از تمامی افراد زیرکمال تشکر و قدردانی را داریم:
شهردارمحترم اهواز جناب آقای مهندس شمسایی ،مسئول محترم زیباسازی شهرداری اهواز جناب آقای مهندس نامی، نمایندگان زیباسازی آقایان طرفی و سواری و تشکر ویژه اززحمت¬های ایشان، فرماندهی نیروی انتظامی و کلانتری منطقه¬ی 14 و همچنین دوستانمان در انجمن ستاره¬شناسی خانمها : آتنا کشاورز،منصوره مدنی، سپیده فتحی ، فاطمه هاشمی، مهیارجودکی، نسترن آهنین و آقایان :وحید بلادی موسوی، خالد خسرجی،محمود میاحیون،  پویا یاسین¬زاده، نیما یحیوی و عباباف  و بسیاری دیگر ازعزیزانی که ما را یاری نمودند.

به امید برنامه‌های پربارتر در آینده‌ای نزدیک  

نویسنده: Super User

اسلایدها

  • عضویت انجمن ستاره شناسی اهواز
    عضویت انجمن ستاره شناسی اهواز